CESJDS Middle School Faculty & Staff

Middle School Administration

Mitchel Malkus

Mitchel Malkus
Head of School
B.A., Political Science and Government
M.A., Judaic Studies
Rabbinic Ordination
Ed.D., Curriculum and Teaching

Eliana Lipsky

Eliana Lipsky
Middle School Principal
B.A., History
M.A., History
Ed.D., Curriculum and Instruction

Aileen Goldstein

Aileen Goldstein
Academic Dean
B.A., Jewish Studies
M.A., Educational Administration

Janet Ozur Bass

Janet Ozur Bass
Middle School Assistant Principal
B.A., English Literature
B.S., Biological Sciences, Concentration: Microbiology
Rabbinic Ordination

Ryan Aqui

Ryan Aqui
Director of Technology
MCSE, MCSA, CCNA, Security +

Victoria Ball

Victoria Ball
Assistant Dean
B.A.
M.Ed., Educational Leadership

Cassandra Batson

Cassandra Batson
Upper School STEM Coordinator and Middle School Math and Science Chair
B.A., Biochemistry and Molecular, Cellular and Developmental Biology
M.A., Science Curriculum and Instruction

Emma Hart

Emma Hart
Director of Upper School Admission
B.A., History and Secondary Education
M.Ed., Education

Roslyn Landy

Roslyn Landy
Dean of Students
B.A.
M.S., Education
School Counseling

Lenore Layman

Lenore Layman
Director, Educational Support Services
B.A., Special Education
M.A., Special Education Learning Consultant

Susan Rexford

Susan Rexford
Director of College Guidance
B.A., History
M.A., Political Science

Becky Silberman

Becky Silberman
Director of Athletics
B.S. Kinesiology
M.Ed.

David Solomon

David Solomon
Debra Herman Berger Director of Arts Education
B.A., Literature
M.A., English
Ph.D., English

Ginger Thornton

Ginger Thornton
Director of Instructional Technology
B.A., English, History/Philosophy
M.A., English
M.A., History
A.B.D, English

Lisa Vardi

Lisa Vardi
High School Principal
B.S., Political Science and Government
M.A., International Affairs
M.Ed., Education
E.d.D., Educational Leadership and Policy

Middle School Administrative Support Staff

Tanesha Anderson

Middle School Arts Department

David Solomon

David Solomon
Debra Herman Berger Director of Arts Education
B.A., Literature
M.A., English
Ph.D., English

Sherry Benedek

Upper School Vocal Music Teacher

Jessie Nathans

Jessie Nathans
Upper School Visual Arts Teacher
B.A., History
M.A., Communication Design

Gary Prince

Gary Prince
Upper School Instrumental Music Teacher

Benjamin Tellie

Benjamin Tellie
Upper School Visual Arts Teacher
B.A., Studio Art with a Minor in Art History
M.A., Art Education

Debra White-Dilworth

Debra White-Dilworth
Upper School Photography Teacher
B.A., Photography and Film
M.F.A., Photography and Film

Middle School STEM Department

Cassandra Batson

Cassandra Batson
Upper School STEM Coordinator and Middle School Math and Science Chair
B.A., Biochemistry and Molecular, Cellular and Developmental Biology
M.A., Science Curriculum and Instruction

Rustom Meyer

Rustom Meyer
Upper School STEM Teacher
B.S., Biological and Environmental Engineering
Masters of Engineering, Biological and Environmental Engineering
Professional Engineering License

Terrilynn Platt

Terrilynn Platt
Upper School STEM Teacher
B.A., English
JD

Hadley Steelman

Hadley Steelman
Upper School STEM Teacher

Ginger Thornton

Ginger Thornton
Director of Instructional Technology
B.A., English, History/Philosophy
M.A., English
M.A., History
A.B.D, English

Middle School English Department

David Carrington

David Carrington
Middle School English Teacher

Deborah Feigenson

Deborah Feigenson
Middle School English Language Arts and Social Studies Chair
B.A. English Language and Literature
M.A. Teaching of Secondary English

Samuel Sullivan

Samuel Sullivan
Middle School English and Humanities Teacher

Jacob Winkelman

Jacob Winkelman
Middle School English Teacher

Middle School Humanities Department

David Carrington

David Carrington
Middle School English Teacher

Deborah Feigenson

Deborah Feigenson
Middle School English Language Arts and Social Studies Chair
B.A. English Language and Literature
M.A. Teaching of Secondary English

Tamar Gasko

Tamar Gasko
Middle School Humanities Teacher
B.A., Theater

Samuel Sullivan

Samuel Sullivan
Middle School English and Humanities Teacher

Jacob Winkelman

Jacob Winkelman
Middle School English Teacher

Middle School Health & Exercise Science Department

Steven Forestieri

Steven Forestieri
Upper School Human Exercise Science Department Chair
B.S., Exercise and Sport Science, Concentration: Management
Health and Safety Certificate

Brian Westerman

Brian Westerman
Upper School Health and Exercise Science Teacher
B.S., Physical Education

Levitt Family Media Center Staff

Cheryl Fox Strausberg

Cheryl Fox Strausberg
Media Center Specialist
B.A., International Relations
M.A., Political Science
M.L.S, School Library Media

Mirele Kessous

Mirele Kessous
Assistant Library Media Specialist
B.A., Visual Art, Concentration: Children’s Illustration
M.L.S., Library Science

Upper School Health Room

Heather Greenblum

Heather Greenblum
Upper School Nurse
B.S.N.
M.S.N.
Registered Nurse (R.N.), Certified Pediatric Nurse Practitioner (C.P.N.P.), American Heart Association Basic Life Support (CPR and First Aid) Certification

Middle School Hebrew Department

Liat Arditi Zarouk

Liat Arditi Zarouk
Middle School Hebrew Teacher
B.A., Behavioral Sciences Management and Economics
M.A., Sociology of Education

Aviva Gershman

Aviva Gershman
Middle School Jewish Text and Hebrew Teacher
M.A., Linguistics
MJEd, Jewish Education

Guy Koren

Guy Koren
Middle School Hebrew Teacher

Shelli Putterman-Kenett

Shelli Putterman-Kenett
Upper School Hebrew Language Chair
B.A., Building Elements and Architecture
M.A., Teaching Hebrew as a Second Language

Gili Tsur

Gili Tsur
Middle School Hebrew Teacher

Middle School Jewish Text Department

Aviva Gershman

Aviva Gershman
Middle School Jewish Text and Hebrew Teacher
M.A., Linguistics
MJEd, Jewish Education

Maryana Harouni

Maryana Harouni
Middle School Jewish Text Teacher
B.A., Social Work

Rachel Meytin

Rachel Meytin
MS Experiential and Service Learning Chair
B.A.,
BLit
MBA
MAEd

Jennifer Newfeld

Jennifer Newfeld
Middle School Jewish Text Teacher and Jewish Life Chair
B.A., Psychology
M.Ed., International Education
M.A., Jewish Education
Ed.D, Curriculum, Teaching, Leading and Learning

Derek Rosenbaum

Derek Rosenbaum
Middle School Jewish Text Chair
B.A., US History
B.A., Jewish History
M.A., Hebrew Letters & Title of Rabbi

Michael Rubin

Michael Rubin
Middle School Jewish Text Teacher

Marc Silberstein

Marc Silberstein
Middle School Jewish Text Teacher and Zman Kodesh Coordinator
M.J.Ed.

Middle School Mathematics Department

Cassandra Batson

Cassandra Batson
Upper School STEM Coordinator and Middle School Math and Science Chair
B.A., Biochemistry and Molecular, Cellular and Developmental Biology
M.A., Science Curriculum and Instruction

Madelyn Dahl

Madelyn Dahl
Middle School Math Teacher

Lina Kesner

Lina Kesner
Middle School Math Coordinator and Math Teacher

Aliza Libman Baronofsky

Aliza Libman Baronofsky
Middle School Math Teacher
B.A., Specialised Honors in Religious Studies
B.Ed., Junior/Intermediate History
ALM, Master's in Math for Teaching

Rachel Meytin

Rachel Meytin
MS Experiential and Service Learning Chair
B.A.,
BLit
MBA
MAEd

Middle School Science Department

Gillian Barker

Gillian Barker
Middle School Science Teacher

Cassandra Batson

Cassandra Batson
Upper School STEM Coordinator and Middle School Math and Science Chair
B.A., Biochemistry and Molecular, Cellular and Developmental Biology
M.A., Science Curriculum and Instruction

Nick Miller

Nick Miller
Middle School Science Teacher
B.S., Biology
M.A., Biblical Studies

Cara Parsons

Cara Parsons
Middle School Science Teacher

Middle School Social Studies Department

Deborah Feigenson

Deborah Feigenson
Middle School English Language Arts and Social Studies Chair
B.A. English Language and Literature
M.A. Teaching of Secondary English

Matthew Jacobson

Matthew Jacobson
Middle School Social Studies Teacher
B.A., Government in Politics
M.Ed., Secondary Social Studies Education (7-12)

Heidi Zansler

Heidi Zansler
Middle School Social Studies Teacher
B.A., Political Science, Concentration: American Government and Developing Countries
M.S., Real Estate Finance

Study Hall

Sam Rubin

Sam Rubin
Middle School Study Hall Teacher

Middle School World Languages Department

Deby Kijak

Deby Kijak
Upper School Spanish Teacher
B.S., M.S., Political Science and International Affairs
M.S.. Education

Silvia Kurlat Ares

Silvia Kurlat Ares
Upper School World Language Department Chair
B.A., Philosophy
M.A., Latin American Literature
PhD, Latin American Literature

Upper School ESOL

Rebecca Reiser

Rebecca Reiser
Upper School ESOL Teacher
B.A., International Studies/French
M.A., International Development
M.A., Education

Middle School Counselors

Hadassah Gabai

Middle School Counselor

Samantha Hobbs

Middle School Educational Support Services

Ricki Farber

Ricki Farber
Upper School Learning Specialist
B.A., English
M.S., Special Education

Marjorie Kane

Marjorie Kane
Middle School Learning Specialist

Lenore Layman

Lenore Layman
Director, Educational Support Services
B.A., Special Education
M.A., Special Education Learning Consultant

Jody Tuohey

Jody Tuohey
Middle School Learning Specialist
B.A., Psychology
M.T., Special Education

Susan Zuckerman

Susan Zuckerman
Feder Family Educational Support Services Chair
B.A., Speech and Hearing
M.A., Educational Psychology

Upper School Technology

Ryan Aqui

Ryan Aqui
Director of Technology
MCSE, MCSA, CCNA, Security +

Beth Poston

Beth Poston
Instructional Technology Specialist
B.S., Elementary Education
M.S., K-12 Instructional Technology

Lamont Segears

Lamont Segears
Database Administrator

Ginger Thornton

Ginger Thornton
Director of Instructional Technology
B.A., English, History/Philosophy
M.A., English
M.A., History
A.B.D, English

Will Wilson

Will Wilson
Upper School Help Desk Engineer

Z'man Kodesh

1 2 > showing 1 - 17 of 19 constituents

Paul Blank

Paul Blank
High School Jewish Text Teacher
B.A., Psychology
M.A., Rabbinic Literature

Aviva Gershman

Aviva Gershman
Middle School Jewish Text and Hebrew Teacher
M.A., Linguistics
MJEd, Jewish Education

Maryana Harouni

Maryana Harouni
Middle School Jewish Text Teacher
B.A., Social Work

Matthew Jacobson

Matthew Jacobson
Middle School Social Studies Teacher
B.A., Government in Politics
M.Ed., Secondary Social Studies Education (7-12)

Lina Kesner

Lina Kesner
Middle School Math Coordinator and Math Teacher

Brett Kugler

Brett Kugler
High School Learning Specialist
B.S., Studio Art
M.A., Special Education

Aliza Libman Baronofsky

Aliza Libman Baronofsky
Middle School Math Teacher
B.A., Specialised Honors in Religious Studies
B.Ed., Junior/Intermediate History
ALM, Master's in Math for Teaching

Grace McMillan

Grace McMillan
High School Jewish Text Chair
B.A., Comparative Religion
M.T.S., Comparative Religion
M.S.W.

Rachel Meytin

Rachel Meytin
MS Experiential and Service Learning Chair
B.A.,
BLit
MBA
MAEd

Nick Miller

Nick Miller
Middle School Science Teacher
B.S., Biology
M.A., Biblical Studies

Jessie Nathans

Jessie Nathans
Upper School Visual Arts Teacher
B.A., History
M.A., Communication Design

Jennifer Newfeld

Jennifer Newfeld
Middle School Jewish Text Teacher and Jewish Life Chair
B.A., Psychology
M.Ed., International Education
M.A., Jewish Education
Ed.D, Curriculum, Teaching, Leading and Learning

Derek Rosenbaum

Derek Rosenbaum
Middle School Jewish Text Chair
B.A., US History
B.A., Jewish History
M.A., Hebrew Letters & Title of Rabbi

Michael Rubin

Michael Rubin
Middle School Jewish Text Teacher

Robert Shorr

Robert Shorr
High School Math Teacher
B.A., Chemistry
B.A., Jewish Studies

Marc Silberstein

Marc Silberstein
Middle School Jewish Text Teacher and Zman Kodesh Coordinator
M.J.Ed.

Reuvane Slater

Reuvane Slater
High School Jewish Text Teacher
B.S., Talmudic Studies
Rabbinical Ordination
M.S., Educational Administration

Upper School Facilities & Maintenance Staff

Carmen Deras

Carmen Deras
Facilities Staff

Shay Halevi

Shay Halevi
Security and Transportation Manager
B.A., Social Studies

Guadalupe Mejia

Guadalupe Mejia
Facilities Staff

Israel Moskowitz

Israel Moskowitz
Director of Facilities
A.A., Building Management
Real Estate Degree and Certification

Jesus Portillo

Jesus Portillo

Ebert Vera Bracamonte

Ebert Vera Bracamonte
US Facilities

Upper School Food Services Staff

Mark Glauser

Director of Food Services, Director of Food Services

Maria Lizama

Maria Lizama
Food Services Staff

Elmer Vega

Elmer Vega
Food Services Staff