A JK-12 pluralistic school that engages students in an exemplary and inspiring general and Jewish education.

CESJDS Lower School Faculty & Staff

Lower School Administration

Mitchel Malkus

Mitchel Malkus
Head of School

Matthew Bellas

Matthew Bellas
Lower School Principal

Rebecca Prigal

Rebecca Prigal
Assistant Principal

Daniella Friedman

Daniella Friedman
Judaic Studies and Hebrew Language Coordinator

Jennifer Rittberg

Jennifer Rittberg
Math Coordinator

Alexis Soffler

Alexis Soffler
Science and STEM Coordinator

Lenore Layman

Lenore Layman
Director, Educational Support Services

Ginger Thornton

Ginger Thornton
Director of Instructional Technology

Pamela Shrock

Pamela Shrock
Director of Lower School Admissions

Kimberly Sherk

Kimberly Sherk
Language Arts and Social Studies Coordinator

Lower School Administrative Support Staff

Henry Aquino

Henry Aquino
Administrative Assistant

Karen Fowler

Karen Fowler
Lower School Senior Administrative Assistant

Paula Martin

Paula Martin
Administrative Assistant

Gurim Junior Kindergarten

Sivan Krowitz

Sivan Krowitz
Gurim Judaic Studies Teacher

Kindergarten Teachers

Lynn Broder

Lynn Broder
Kindergarten Teacher

Betsy Colbert

Betsy Colbert
Kindergarten Teacher

Lior Gruman

Lior Gruman
Kindergarten Judaic Studies Teacher

Rhonda Kleiner

Rhonda Kleiner
Kindergarten Teacher

Mira Mordfin

Mira Mordfin
Kindergarten Judaic Studies Teacher

Evonne Schnitzer

Evonne Schnitzer
Kindergarten Teacher

1st Grade Teachers

Jacqueline Baum

Jacqueline Baum
1st Grade Judaic Studies Teacher

Patricia Gradel

Patricia Gradel
1st Grade Judaic Studies Teacher

Adrienne Hiatt

Adrienne Hiatt
1st Grade General Studies Teacher

Cheryl Levitt

Cheryl Levitt
1st Grade General Studies Teacher

Erica Stein

Erica Stein
1st Grade General Studies Teacher

2nd Grade Teachers

Moran Assaf-Blutstein

Moran Assaf-Blutstein
2nd Grade Judaic Studies Teacher

Julie Bayer

2nd Grade Judaic Studies Teacher

Mazal Birnstein

Mazal Birnstein
2nd Grade Judaic Studies Teacher

Michal Friedman

Michal Friedman
2nd Grade General Studies Teacher

Karyn Tauber

Karyn Tauber
2nd Grade General Studies Teacher

3rd Grade Teachers

Hadas Heyman

Hadas Heyman
Judaic Studies Teacher and Tech Mentor

Alexis Kahn

Alexis Kahn
3rd Grade General Studies Teacher

Jane Prigal

Jane Prigal
3rd Grade General Studies Teacher

Molly Beth Rushfield

Molly Beth Rushfield
3rd-5th Grade Judaic Studies Teacher

4th Grade Teachers

Molly Beth Rushfield

Molly Beth Rushfield
3rd-5th Grade Judaic Studies Teacher

Diana Siegel

Diana Siegel
4th Grade General Studies Teacher

Rochelle Sobel

Rochelle Sobel
4th Grade Judaic Studies Teacher

Andrea Washington

Andrea Washington
4th Grade General Studies Teacher

5th Grade Teachers

Beth Gershman

Beth Gershman
5th Grade General Studies Teacher & Math Specialist

Hillary Gruber

Hillary Gruber
5th Grade General Studies Teacher

Michal Limonchik

Michal Limonchik
5th Grade Judaic Studies Teacher

Adi Moshkovitz

Adi Moshkovitz
5th Grade Judaic Studies Teacher

Molly Beth Rushfield

Molly Beth Rushfield
3rd-5th Grade Judaic Studies Teacher

Mollie Wuor

Mollie Wuor
5th Grade General Studies Teacher & Math Specialist

Lower School Mathematics

Jennifer Rittberg

Jennifer Rittberg
Math Coordinator

Shira Brown

Shira Brown
Enrichment Specialist

Lower School Science and STEM

Alexis Soffler

Alexis Soffler
Science and STEM Coordinator

Rogina Bolt

Rogina Bolt
JK-2 Science Teacher

Lower School Art & Music

Kirsten Kirimlis

Kirsten Kirimlis
General Music, Strings Orchestra, and CESJDS Singers Teacher

Susan Marx

Susan Marx
Jewish Music and T'filah Teacher

Emma Whitaker

Emma Whitaker
Lower School Art Specialist

Lower School Physical Education

Amy Strong

Amy Strong
Physical Education Teacher

Lower School Educational Support Services

Lenore Layman

Lenore Layman
Director, Educational Support Services

Diane Chupka

Diane Chupka
Learning Specialist

Limor Hartman

Limor Hartman
Lower School Learning Specialist

Nanci Henoch

Nanci Henoch
Language Arts Enrichment Specialist

Rebecca Lipscomb

Rebecca Lipscomb
Learning Specialist

Paula Martin

Paula Martin
Administrative Assistant

Heidi Tacktill

Heidi Tacktill
Learning Specialist - LS

Carol Urbach Herson

Carol Urbach Herson
Learning Specialist

ESOL

Tobi Bassin

Tobi Bassin
Lower School ESOL Specialist

Jane Shaughnessy

Jane Shaughnessy
Lower School ESOL Specialist

Israeli Sh'lihah

Tal Greenberg

Tal Greenberg
Email:

Israeli Center

Einat Hileli

Einat Hileli
Lower School Israeli Center Specialist

Israeli Dance

Lisah Bernstein

Lisah Bernstein
Assistant Teacher & Israeli Dance Specialist

Language Arts Enrichment

1 2 > showing 1 - 1 of 2 constituents

Nanci Henoch

Nanci Henoch
Language Arts Enrichment Specialist

Ulpan

Moran Assaf-Blutstein

Moran Assaf-Blutstein
2nd Grade Judaic Studies Teacher

Assistant Teachers

Mercedes Aseraph

Mercedes Aseraph
Judaic Studies Assistant

Nitza Avrahami

Nitza Avrahami
Judaic Studies Assistant Teacher

Lisah Bernstein

Lisah Bernstein
Assistant Teacher & Israeli Dance Specialist

Bethany Gertzog

Bethany Gertzog
General Studies Assistant Teacher

Yochi Goodman

Yochi Goodman
Judaic Studies Assistant Teacher

Peshi Kadosh

Peshi Kadosh
Judaic Studies Assistant

Carol Kevy

Carol Kevy
General Studies Assistant Teacher

Marina Milbert

Marina Milbert
Judaic Studies Assistant

Nava Oxman

Nava Oxman
Judaic Studies Assistant Teacher

Lower School Media Center

Sarah Roark

Sarah Roark
Head Media Specialist

Sarah Fradkin

Sarah Fradkin
Assistant Library Media Specialist

Lower School Health Room

Natasha Oksenhendler

Natasha Oksenhendler
Head Nurse, Lower School Nurse

Lower School Guidance

Leslie Ashman

Leslie Ashman
4th and 5th Grade Guidance Counselor

Dara Buchman

Dara Buchman
Kindergarten-1st Grade Guidance Counselor

Gayle Elster

Gayle Elster
Gurim Guidance Counselor and Guidance Support Specialist

Jamie Kaminsky

Jamie Kaminsky
2nd and 3rd Grade Guidance Counselor

Food Services

Erick Gilbert

Erick Gilbert
Food Services Manager

Cory Myers

Cory Myers
Mashgiach- Kosher Supervisor in LS

Essivi (Chantal) Messan

Essivi (Chantal) Messan
Food Services

Rubir Vega

Rubir Vega
Upper School Food Services

Facilities, Maintenance & Security

Israel Moskowitz

Israel Moskowitz
Director of Facilities

Freddy Garrett

Freddy Garrett
Facilities Administrator- Lower School

Maria Cineros

Maria Cineros
Lower School Facilities

Lare Kinnasoh

Lare Kinnasoh

Salvador Mendez

Salvador Mendez
Facilities Staff

Eder Morales

Eder Morales
Security

Technology

Ginger Thornton

Ginger Thornton
Director of Instructional Technology

Ryan Aqui

Ryan Aqui
Interim Director of Technology

Hadas Heyman

Hadas Heyman
Judaic Studies Teacher and Tech Mentor

Beth Poston

Beth Poston
Instructional Technology Specialist